trafik sigortasi

KTK tarafından yaptırılması zorunlu olan Trafik Sigortası; hem araç sahibini hemde trafikteki diğer araçları koruyan bir trafik sigortası çeşididir. Trafik sigortası araç devri yapıldıktan sonra hemen yapılması gereken bir sigorta türüdür. Aksi takdirde aracın trafikte seyri halinde araç bağlanabilmekte ve yasal yaptırımlar uygulanabilmektedir. Trafik sigortasında teminat bedelleri tüm sigorta şirketlerinde aynı olarak değerlendirilir.

Trafik Sigortası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Trafik Sigortası; trafikte kaşı tarafa verebileceğimiz zararları tazmin edebilmek için devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigortadır. Bundan dolayı Trafik Sigortası zorunlu kılınmış, yapılmadığı takdirde aracınızın trafikten men edilmesine kadar cezai yaptırımları bulunmaktadır. Trafikten men edilen araç, trafik tutanağı tutulduktan sonra trafikten alıkonulur ve otoparka çekilir.

Bu durumda, aracın otoparka çekilmesindeki çekici ücreti, araç otoparkta kaldığı süre boyunca işleyen otopark ücreti araç sahibi tarafından ödenmektedir. Bu durumla karşı karşıya kalmamak için Trafik Sigortanızı yenilenmenizde önem teşkil etmektedir.

KTK tarafından zorunlu olan Trafik Sigortasının teminatları her sigorta şirketinde aynıdır. Bu teminatlar Hazine Müsteşarlığı tarafından belirlenmektedir. Trafik Sigortalarının fiyatları oluşturulurken aracın modeli, markası ve üretim yılı gibi birçok kıstas sigorta bedelini belirleyici niteliktedir. Ayrıca sürücünün hasar geçmişi ve trafik sicili poliçe fiyatını belirleyen diğer etkenlerdendir. Trafik Sigortası yaptırılan aracın herhangi bir kaza sonucu halinde alacağı teminatlar ise söyledir;
  • Kaza basına verilen tedavi ve vefat teminat bedeli
  • Kişi başı tedavi ve vefat teminat bedeli
  • Araç ve kaza başına verilecek maddi hasar teminat bedeli
shape1
shape22
shape33
shape44

BİZE ULAŞIN

Teklif almak için hemen bize ulaşın